top of page

Pășunile Raiului

  • Poza scriitorului: Diana Apostol
    Diana Apostol
  • acum 15 ore
  • 2 min de citit

Autor: John Steinbeck

Notă: 7,5

Categorie literară: ficțiune clasică, povestiri interconectate

Citat preferat: „Multe vieți sunt trăite într-un soi de linie curbă. Vine mai întâi o întețire a ambiției, urmează o curbă rotundă a maturității, o coborâre lină a dezamăgirii și, în cele din urmă, linia se încheie într-un segment orizontal de așteptare a morții.”


Pășunile Raiului m-a intrigat din titlu. Poate prea generic, poate prea promițător. Am ajuns la jumătatea cărții cu speranța că Steinbeck va da lovitura pe final, cum face de obicei. Am continuat până la capăt cu același gând… dar de data aceasta, ceva n-a mers.


Când îți place un autor, te întorci mereu la el. Așa am făcut și eu cu Steinbeck, după ce Oameni și șoareci și La răsărit de Eden m-au marcat profund. Iubesc stilul lui sobru, aparent simplu, dar plin de subtext. Însă Pășunile Raiului a fost o altă experiență.


Despre carte


Cartea e o colecție de povestiri unite printr-un singur element comun: locul. Un colț de lume unde oamenii trag să se stabilească, cu speranța unei vieți mai bune. Dar raiul pare să fie doar în decor, nu și în suflete. E o radiografie amară a unei comunități, în care fiecare familie își poartă, în tăcere, durerea și neîmplinirea.


Impresii, plusuri și minusuri


Am apreciat structura de mozaic din Pășunile Raiului, felul în care poveștile se leagă subtil unele de altele și conturează o comunitate mai degrabă prin frânturi decât printr-un fir epic clasic. Cu toate acestea, lectura nu mi-a provocat emoția pe care o așteptam. Povestirile se încheie adesea brusc, fără impact, fără acel moment de catharsis care să te facă să rămâi cu gândul la personaje după ce închizi cartea. Am citit cu o anumită detașare, aproape ca un exercițiu de parcurgere, nu ca o implicare autentică. Poate că starea mea – oboseala, lipsa de răbdare – a contribuit, dar nici cartea nu a făcut prea mult pentru a mă ține aproape.


Stilul lui Steinbeck rămâne însă recognoscibil: clar, onest, lipsit de podoabe inutile. Se simte privirea lui lucidă asupra oamenilor simpli și ideea discretă, dar persistentă, a eșecului visului american, care planează asupra acestor destine mărunte. Din păcate, lipsa unui fir narativ unitar și fragmentarea accentuată fac ca personajele să fie greu de memorat și emoția să rămână la distanță. Pășunile Raiului este o carte care se lasă admirată la nivel de construcție și intenție, dar care, pentru mine, a rămas mai degrabă o experiență rece, intelectuală, decât una care să atingă ceva profund,


Recomandări


Cu părere de rău, nu o recomand. Dacă nu ai mai citit Steinbeck, începe cu altceva. Dacă îl iubești deja, cum îl iubesc eu, probabil vei fi mai indulgent. Dar pentru mine, Pășunile Raiului a fost o dezamăgire.

Abia aștept să încerc alt titlu de-al lui.


Dacă ai vreo recomandare de la Steinbeck sau din aceeași zonă literară, le primesc cu bucurie!


Cer senin și spor la citit!

 
 
 

Comentarii


Abonare

Multumesc!

© 2022 by PaperWingsro. All rights reserved.

  • Instagram
  • Facebook
bottom of page